Catuaba, cataguá, chuchuhuasha, tatuaba, pau de reposta, caramuru, piratançara, angelim-rosa, catiguá  – to vše jsou názvy malé rostliny, se žlutými a oranžovými kvítky a malými tmavě-žlutými oválnými plody. Catuaba roste v severní části Brazílie v Amazonii. Patří do rodiny Erythroxylaceae, která obsahuje několik druhů, které jsou zdrojem kokainu. Catuaba však neobsahuje žádné z účinných alkoloidů kokainu.

Rostlina catuaba

Rostlina catuaba je druhem stromu vyskytujícího se v brazilských lesích. Existují celkem dva druhy této rostliny, které brazilské obyvatelstvo označuje jako „malá catuaba“ a „velká catuaba“. Malá catuaba roste do výšky 2 – 4 metry a má žluté až oranžové květy. Brazilci ji považují za tu pravou catuabu. Velká catuaba je v rodině mahagonů a roste do výšky 6 – 10 metrů. Má krémově zbarvené květy a v Brazílii se jí říká Angelim-Rosa.

To všechno vyvolává zmatky v tom, co vlastně catuaba je. Ani bylinkářské obchody v tom často nemají jasno a různé druhy catuaby tak nesprávně označují jinými druhovými názvy. Chyba nastává už při sklizni, kdy vývoz zařizují nezkušené či neetické firmy, které zaměňují jeden druh za druhý.

Zdravotní účinky

Pro své zdravotní účinky se využívá kůra a kořeny této rostliny. Má následující zdravotní účinky na lidské zdraví:

  • Povzbuzuje libido. Catuaba má dlouhodobou historii jako afrodiziakum.  Jako první tyto afrodiziakální vlastnosti objevili brazilští domorodci a používali catuabu po celé generace. Proto je také nejslavnější ze všech brazilských afrodiziakálních rostlin. Mimo to se catuaba používá také na léčbu sexuální impotence.
  • Uklidňuje nervy. Zejména v Brazílii se catuaba používá jako stimulant nervového centra – při stresu, nervozitě, na podporu paměti. Taktéž má uklidňující funkce u mužské impotence – nejenže ji léčí, ale působí na mužskou mysl.
  • Redukuje úzkost. Catuaba snižuje stres a úzkosti, léčí nespavost a bolesti spojené s centrálním nervovým systémem.
  • Odstraňuje bolest.
  • Zabíjí bakterie a viry. Předchází tak vzniku klasickým onemocněním, jako je chřipka či nachlazení, ale také závažnějším onemocněním (HIV, rakovina). Klinické studie prokázaly jasné výsledky spojené s antibakteriálním a antivirovým působením této rostliny.
  • Rozpíná a uvolňuje krevní cévy. Tím napomáhá zdraví celkového kardiovaskulárního systému.

Čaj catuaba

Čaj se připravuje z kořene rostliny a používá se mimo jiné na sexuální slabost, impotenci, únavu, nespavost, problémy s pamětí, nervovou slabost a vyčerpání. Tento čaj se v dnešní době používá jak v Evropě, tak také ve Spojených státech. V rámci dlouhodobého používání nebyly zjištěny žádné vedlejší efekty.

Chemické složení

Chemické složky, které jsou obsaženy v rostlině catuaba, jsou například: alkaloidy, třísloviny, aromatické oleje, mastné pryskyřice, fytosteroly a flavonoidy. Tyto složky jsou zodpovědné za veškeré zdravotní přínosy, které catuaba poskytuje.

Léčba HIV?

Klinické studie z roku 1992 prokázaly, že extrakt z catuaby je účinný při ochraně myší před letální infekcí escherichia coli a stafylococus a také k inhibici viru HIV. V roce 2002 byl udělen patent na léčbu pacientů s HIV v souvislosti s touto rostlinou. Extrakt z kůry přináší úlevu od bolesti a uvolnění a rozšíření cév u potkanů, králíků a morčat.

Současné praktické využití

K dnešnímu dni nebyly provedené žádné studie týkající se toxicity catuaby. Dlouhodobá historie používání v Brazílii ale hlásí žádnou toxicitu ani jiné škodlivé účinky. Ve skutečnosti jsou podle výzkumníků vedlejší účinky prospěšné – erotické sny a zvýšená sexuální touha!

V posledních letech vzrostla popularita této rostliny na severoamerickém trhu mezi afrodiziakálními bylinami. Proto ji můžeme najít v mnohých obchodech se zdravou výživou. Spotřebitelé by měli usilovat o renomované výrobce, kteří dodávají skutečně tu správnou catuabu.

Příprava

Z catuaby se připravuje čaj, kdy se užívají 1-3 šálky denně. Množství použitého extraktu catuaby se liší s ohledem na věk a závažnost choroby, proto se řiďte instrukcemi na obalu.

Catuaba

V dnešní době je catuaba známá zejména pro své afrodiziakální účinky. Má ale spoustu dalších využití a pozitivních přínosů na lidské zdraví. V průběhu dlouhodobého využití dosud nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky.