Ašvaganda (lat. withania somnifera) je malý keř, který roste do výšky 30 – 70 cm na suchých a horkých místech světa, obzvláště v Indii, kde je tato rostlina jednou z nejvíce používaných a ctěných z tradičních ajurvédských bylin. V herbální medicíně se využívají kořeny této rostliny. Použití této rostliny bylo zdokumentováno v celém systému písemných záznamů v Indii – a tyto záznamy jsou staré přinejmenším 5000 let.

Použití

Withania je velmi rozšířená co se tradičního využití týká. Používá se jako tonikum nebo čaj na různé druhy problémů:

 • podpora učení a paměť,
 • zánětlivé stavy, jako je revmatismus, bronchitida, astma a lupénka,
 • artritida a bolesti kloubů obecně,
 • zlepšení vytrvalosti u sportovců,
 • zlepšení libida (sexuální energie) u mužů a žen,
 • podpora růstu u dětí,
 • zlepšení zdraví krvinek včetně úrovně železa,
 • pomoc při léčbě vysokého cholesterolu nebo diabetu,
 • pomoc při rekonvalescenci po nemoci nebo dlouhodobém stresu,
 • posílení imunitní funkce a při nízkém počtu bílých krvinek,
 • pomoc s nespavostí.

Věda a ašvaganda

Ohledně ašvagandy byly provedeny klinické studie na vysoké úrovni, dvojitě zaslepené a kontrolované s pomocí placeba. Mezi tyto výzkumy patří například následující:

 • 101 mužských pacientů ve věku 50-59 let bylo hodnoceno v průběhu celého roku. Příjemci ašvagandy měli významně snížený cholesterol a krevní lepivost, zvýšil se jejich počet červených krvinek, stejně jako sexuální výkonnost.
 • 60 dnů dlouhá studie s dětmi prokázala zvýšenou sílu ve stisku ruky, lepší zdravotní stav v oblasti krevního obrazu (erytrocyty, hemoglobin, železo) a zvýšenou tělesnou hmotnost ve srovnání s placebem (tyto děti nevykázaly žádné změny).
 • Studie provedená s důrazem na vysokou hladinu cholesterolu ukázala, že ašvaganda výrazně snižuje hladinu celkového cholesterolu a triglyceridů.
 • Jiná studie zase prokázala, že ašvaganda podávaná ve větších množství (4 až 9 g denně) byla přínosná pro pacienty s akutní revmatoidní artritidou.

Bezpečnost

Přesto, že ašvagandu používají miliony lidí již po tisíce let, nejsou k dispozici žádné nežádoucí účinky. Ašvaganda je mimořádně bezpečná pro použití ve vysokých dávkách nebo častém užívání v případě potřeby a mohou ji užívat mladí nebo staří, těhotné ženy nebo během kojení.

asvaganda-vitanie-snodarna

Účinky na zdraví

Lidé, kteří ašvagandu užívají, lépe spí, cítí se méně podráždění a jsou klidnější – hned tak se nenaštvou. Dále pak vypadají o něco mladší – a to už po krátké době konzumace (možná proto, že se více usmívají).  Asi po týdnu či dvou vás ašvaganda začíná probouzet. Začíná zvýšená sexuální energie a lidé mají pocit, že toho stihnou mnohem více. Jsou více motivováni díky povzbuzujícím účinkům ašvagandy.

Právě díky lepšímu spánku a relaxaci ašvaganda urychluje proces hojení lépe než cokoli jiného. Pokud budete chtít ještě napomoci účinkům ašvagandy, začněte cvičit.

Mléko z ašvagandy (tradiční ajurvédský recept)

Jednu vrchovatou lžičku kořene ašvagandy dáme do malého kastrůlku spolu s 225 ml mléka (nebo kombinace vody a mléka). Přidejte lžičku cukru nebo medu (můžete klidně i víc, podle chuti) a špetku černého pepře. Pokud máte strach přidat do směsi pepř, zkuste pro začátek skořici.

Přivedeme k varu a poté snížíme teplotu. Několik minut povaříme, abychom získali asi jen 75 ml vývaru. Poté už máme mléko hotové a připravené k pití.

Většina lidí zjistí, že takto upravená ašvaganda je více než přijatelná.

Ašvaganda

Ašvaganda je tradiční indická bylina, která byla využívána pro své účinky na lidské zdraví více než 5000 let. Během takto dlouhého užívání nebyly dosud zjištěny žádné vedlejší účinky. Ašvaganda se čím dál více rozšiřuje také do evropského bylinného lékařství. Její nevýhodou je její nahořklá chuť, ale pokud vydržíte a budete ji užívat, zjistíte, že je to její jediná nevýhoda.