V Indii se tato rostlina těší zaslouženému respektu na poli výzkumné komunity. Kůra ze stromu arjuna byla po tisíce let využívána v Ajuredě k podpoře četných zdravotních problémů včetně kardiovaskulárního zdraví. V současné době se toto dávné tvrzení snaží ověřit výzkum. Kardiologové po celém světě začínají používat arjunu k léčbě různých srdečních chorob.

Výzkumy

Možná že to, co dělá arjunu tak přitažlivou je to, že četné studie dokládají její bezpečnost, pokud je arjuna používána s jinými bylinami. Přesto nebyly nalezeny žádné známé interakce se západními léky. V některých případech výzkumy naznačují, že arjuna podporuje západní léky souvisejícími s léčbou srdce. Využití arjuny na tomto poli, kdy léky a byliny pracují společně ve prospěch pacienta, je hudbou budoucnosti.

Ajurvédská teorie srdce

Srdce je orgán, který přijímá všechny stresové signály těla. Pokud vás pronásleduje medvěd, los nebo třeba jen motýl, srdce je první, kdo dostane zprávu o tom, aby začalo pumpovat potřebnou krev do končetin pro potenciální boj nebo plán útěku. V dnešním světě mohou být tím, co nás pronásleduje, termíny v práci a další stresové reakce.

Zátěžové receptory v srdci mají za úkol zpracovat stresové signály a pak zbavit tělo odpadních látek z této signalizace stresu. Tyto odpadní produkty jsou svedeny do lymfatických cév a poté přečerpány do oběhu srdce.

V případě, že je lymfatický systém přetížen a stresory stále přicházejí, brzy nebude v srdci dostatek stresových receptorů k dispozici, abyste se vyrovnali se stresem. To může způsobit tlak na srdce a kompromisní zdraví srdce.

V průběhu doby neschopnosti lymfatických cév, které slouží k odtoku odpadních produktů stresu, je způsoben další tlak a vede k lymfatickému přetížení srdce.

Kombinace nadměrného stresu, stagnujících lymfatických cév a epidemií způsobují vysoké hladiny cholesterolu a arteriální škody. Tak vznikají srdeční problémy, kterými trpí až 20 % populace. Tomu může být zabráněno, pokud lidé cvičí a konzumují nezpracovanou stravu. Avšak spousta lidí podle tohoto nepostupuje a zadělávají si na další a další problémy.

arjuna-terminalia-arjuna-kura

Arjuna v historii

V sanskrtu znamená slovo arjuna jasný, stříbro, nebo zářící. To vyjadřuje zářící kvalitu kůry arjuny, velmi vysokého listnatého stromu, který roste do výšky až 20 metrů. Jednou za rok se kůra přirozeně loupe, takže je velmi přístupná pro sklizeň.

Arjuna je také jméno hinduistického hrdiny, Mahábháraty. Arjuna byl ochráncem rodiny ve velké bitvě. Strom arjuna dostal toto jméno pro svou tradiční roli k ochraně vitality a zdraví srdce těch, kteří ji užívají.

Tradiční použití a léčivé účinky

Z arjuvédského pohledu je arjuna lymfatickým hybatelem pro srdce. Pod ochrannou lesklou vrstvou kůry leží načervenalá kůra, kde se nachází více aktivních složek. Většina bylin, které bývaly používány k obarvování různých věcí načerveno, je považována za přirozené lymfatické hybatele (patří sem například i jahody, ostružiny, borůvky, červená řepa či brusinky).

Jak je uvedeno výše, když je srdce přetíženo, jeho schopnost pumpovat krev je oslabena. Arjuna byla tisíciletí používána pro podporu srdeční lymfodrenáže, pro posilování srdečního svalu a zdravé svalové kontrakce srdce, včetně průtoku arteriální krve.

Arjuna a západní věda

V poslední době vědci zjistili, že arjuna podporuje svalový tonus srdce, a tím i zdravé prokrvení srdce. Arjuna také podporuje silnější kontrakce srdečního svalu, čímž napomáhá srdci, aby účinně fungovalo. Stejně jako mnoho ostatních bylin, které se používají pro zdraví srdce, i arjuna obsahuje velké množství polyfenolů a flavonoidů.

Zdravé tepny

Jedna studie ukázala, že 500 mg kůry z arjuny podporuje také zdravou hladinu cholesterolu. Jiná studie, ve které kuřáci užívali stejné množství arjuny, prokázala zdravou funkci tepen, což znamená, že tepny kuřáků byly schopny expandovat a smršťovat se normálním způsobem – což je pro tepny kuřáků těžký úkol.

Další studie naznačuje, že arjuna poskytuje úlevu od příležitostného nepohodlí v oblasti hrudníku. Ať už byla arjuna použita samostatně (v množství 200-500 mg) nebo v kombinaci se standardními léky, nepříjemné pocity na hrudníku byly sníženy o 50 %.

Vitalita

Srdce se snaží pumpovat dostatek krve pro splnění potřeb těla. V některých případech se ale stává, že srdce pracuje čím dál více a více, až nedokáže plnit nároky těla na dodávku krve. Jedinci s problémem tohoto druhu prošli výzkumem. Jedli 500 mg arjuny každých osm hodin. Sto procent subjektů pokročili do stadia, kdy byli schopni vykonávat běžné denní aktivity bez nepohodlí. Po 4 měsících bylo 75 % z nich schopno vykonávat běžné denní aktivity jen s drobnými omezeními. Žádné subjekty, kterým bylo poskytnuto placebo, nezaznamenali takové výsledky.

Starejte se o své srdce

V mnoha zemích je srdce považováno za vládce celého těla. Paradoxně je to ale často systém, který je přehlížen, dokud nenastane krize. Starejte se o své srdce ještě před tím, než zaznamenáte první potíže. Prevence je lepší než léčba.