Tato kvetoucí rostlina patří do rodu Desmodium, který je členem rodiny Fabaceae. Tato rodina je známá taky jako fazole. Na světě existuje mnoho rostlin, které se řadí do rodu Desmodium. Během historie se vymezení tohoto rodu malinko změnilo. Latinský název této rostliny je Desmodium adscendens.

CO JE MANAYUPA?

Tato rostlina pochází z rovníkových oblastí Afriky a Jižní Ameriky. Nejvíce je ale rostlina rozšířena v tropických pobřežních oblastech Afriky, kde roste volně v přírodě.

Manayupa je vlastně trvale rostoucí bylina, která dosahuje maximální výšky asi 70 cm. Rostlina má oválné listy, které rostou střídavě. Manayupa je volně rostoucí plevel, který se nachází podél cest. Na rostlině najdete malé zelené fazolové lusky, které jsou velké 2,5-3,7 cm. Rostlina kvete malinkými květy fialové, až růžové barvy.

Spíše výjimkou jsou rostliny, které mají velké květy a dosahují větších rozměrů. Většina jsou malé rostlinky nebo keře. Ve své domovině je rostlina považována spíše za plevel a roste volně, bez zapříčinění člověka. O plevel se ale ve skutečnosti nejedná. Rostlina má široké využití.

TRADIČNÍ POUŽITÍ

Místní obyvatelé a domorodí léčitelé používali tuto rostlinu k léčbě nejrůznějších onemocnění. Jednalo se například o problémy s játry, například žloutenka, ale také hepatitida. Měl-li pacient poškozená játra, léčil se právě touto bylinou. Obyvatelé Venezuely s rostlinou léčili zase epilepsii. K léčbě se používají nadzemní části rostliny – listy, stoky, květy. To vše se dá v léčitelství využít.

MODERNÍ ZDRAVOTNÍ VYUŽITÍ

Jako tradiční využití se rostlina používala jako léčivo proti nejrůznějším neduhům, jako je astma, alergie, malárie, zánět žaludeční sliznice, paraziti, viry, ledvinové kameny. Často se užívala jako sedativum.

V Peru je z listů manayupa připravován čaj, který se pije na pročištění krve. Čaj je také vhodný pro detoxikaci organismu. Tělo se zbaví všech škodlivých látek. Odvarem je také možné čistit močové cesty, zmírňuje bolest hlavy, záněty a různě druhy bolestí. Kromě výše uvedených problémů je možné čajem léčit i problémy s vaječníky, jako je jejich podráždění nebo zánět, krvácení i výtoky z pochvy.

V moderním světě stále domorodí obyvatelé užívají manayupu k těm stejným účelům jako dříve. Rostlina roste v jejich přirozeném prostředí a tak ji mají snadno nadosah. Tradice se drží stále, a tak i dnes se v domorodých částech světa léčí stejně, jako kdysi jejich předkové. Postupy léčby zůstaly stejné. Obyvatelé v Amazonii vaří odvar z listů a také infuze, kterými omývají ňadra žen, které porodily. Má to mít za následek zvýšenou produkci mateřského mléka.

Listy manayupy se také mohou kombinovat s limetkovou šťávo. Z toho se připraví speciální pasta. Která je vhodná k léčení ran. Pasta se nanese přímo na poškozené místo. Čajem z manayupy se dají léčit i křeče, pohlavní vředy, průjem, malárie, ale i pohlavní choroby.

VEDLEJŠÍ ÚČINKY

Čaj připravený z rostliny manayupa je velmi zdraví prospěšný. V současné době nebyly potvrzeny žádné vedlejší účinky, které by následovaly po vypití čaje. Domorodci navíc tvrdí, že rostlina disponuje magickými silami.

MANAYUPA

Jedná se o bylinu, která má zdraví prospěšné účinky. Zatím je tato rostlina rozšířena hlavně mezi obyvateli oblastí, kde převážně roste. Pomocí odvaru z listů se dají léčit různé choroby. Rostlina a její obliba se postupně dostává do různých koutů světa a stále narůstá její popularita. V dnešní době už téměř není problém sehnat čaj z této rostliny. Zdraví máme přeci jen jedno a všichni si ho chceme udržet.