Chanca Piedra, neboli Phyllanthus niruri, je dobře známá rostlina z amazonského deštného pralesa, která se může stát silným spojencem při podpoře močového měchýře, ledvin, žlučníku a zdraví jater. Tradičně je Chanca Piedra myšlena jako doplněk stravy, který podporuje normální funkci jater tím, že napomáhá detoxikaci (tj. čistí od škodlivých látek).

Žlučové a ledvinové kameny

Původní obyvatelé Amazonie tuto rostlinu používali k odstranění žlučových a ledvinových kamenů. Ačkoli je nutné potvrzení klinických studií o těchto terapeutických vlastnostech, některé předběžné studie naznačují, že Chanca Piedra skutečně může mít potenciál chránit před vznikem ledvinových kamenů. Tento potenciál spočívá v tom, že tato rostlina snižuje tvorbu překážek ve žlučníku a ledvinách. Chanca Piedra taktéž pomáhá zvyšovat vylučování žluči z jater. Žluč v normálním množství napomáhá procesu trávení a přispívá ke vstřebávání živin a vylučování odpadu.

Játra

Studie na myších prokázaly, že Chanca Piedra chrání tkáně jater před oxidačním stresem pravděpodobně tím, že pomáhá v narůstání antioxidační obrany. Pro problémy s játry byla tato rostlina využívána v tradiční čínské medicíně. Výzkumy na myších naznačují, že Chanca Piedra může být cennou bylinou při ochraně jater.

Antioxidační aktivita

Chanca Piedra byla několikrát úspěšně testována pro svou antioxidační aktivitu a pro svůj vliv na vysokou hladinu cukru v krvi a na reakci na vysoký krevní tlak. Chanca Piedra má vysoký obsah fenolů, které mají vysokou antioxidační aktivitu. Tato aktivita vede k vyvážené hladině cukru v krvi i k optimálnímu krevnímu tlaku.

Proti škodlivým organismům

Vodní extrakt z Chanca Piedra ukázal toxickou aktivitu proti kmenům škodlivých organismů, aniž by ovlivnil užitečné organismy.

Diuretické účinky

Diuretické, hypotenzní a hypoglykemické účinky byly zdokumentovány v roce 1995 indickými vědci. Ti podali lidem s vysokým krevním tlakem prášek z listů Chanca Piedra v kapslích. Došlo k výraznému nárůstu objemu moči a vylučování sodíku (který je jednou z hlavních příčin zadržování vody v těle). Tento významný diuretický účinek a významné snížení systolického krevního tlaku u nediabetických hypertoniků byly vyvolány látkou obsaženou v Chanca Piedra – garaniinem.

Hepatitida

Za zvláštní zmínku také stojí účinky proti hepatitidě typu B. Může za to antivirová aktivita rostliny. Tato vlastnost byla prokázána v několika studiích.

HIV

Nejnovější výzkumy ukazují, že antivirová aktivita této rostliny se vztahuje i na virus lidské imunodeficience (HIV). Japonská výzkumná skupina zjistila, že Chanca Piedra má HIV-1 reverzní inhibiční vlastnosti.

Artritida

Předběžné studie chronické artritidy jasně ukazují protizánětlivou aktivitu.

Další užitečné vlastnosti

Mimo již zmíněné užitečné zdravotní přínosy Chanca Piedra patří také následující:

  • tlumí bolest – brazilští vědci zjistili silný, dlouhotrvající účinek v listech, kořenech i stoncích Chanca Piedra při blokování bolesti,
  • působí proti křečím,
  • působí proti virům a bakteriím,
  • udržuje dobrou hladinu cholesterolu.

Dávkování

Příslušná dávka Chanca Piedra závisí na několika faktorech, jako je věk uživatele, zdravotní a další podmínky. Proto se vždy řiďte pokyny na obalu.

Chanca Piedra

Chanca Piedra je užitečná bylina na poli lidského zdraví. Primárně se používá při problémech s játry a ledvinovými kameny. Má ale řadu dalších vlastností, které ji činí neobyčejnou bylinou. Protože má silné diuretické účinky, je vhodná také pro lidi, kteří trpí nadměrným zadržováním vody v těle, což způsobuje otoky končetin či hlavy. Pokud trpíte chronickými problémy s játry či ledvinami, určitě byste měli tuto rostlinu zkusit.