Pod názvem chuchuhuasi (lat. Maytenus aelivis) se skrývá rostlina z amazonského deštného pralesa. Tradičně se používá pro úlevu od artritidy, revmatismu, menstruačních bolestí, průjmu či bolesti zad. Podává se ve formě odvaru (čaje) nebo namočená v alkoholickém nápoji a je považována za energetické tonikum a afrodiziakum.

O chuchuhuasi

Několik druhů Maytenus, které jsou známy pod jménem chuchuhuasi ve střední a jižní Americe, používají domorodé komunity pro odezvu nejrůznějších bolestivých onemocnění. „Chuchhu huashu“ znamená „setřást“. Chuchuhuasi obsahuje řadu účinných látek, včetně alkaloidů a terpenů. Z rostliny se nejčastěji používá kůra a kořen, někdy také listy. Chuchuhuasi je obrovský strom, který může dosahovat délky až 30 metrů.

Tradiční použití

Curanderos (léčitelé) v Amazonii používají chuchuhuasi jako všeobecné tonikum k urychlení hojení. V kombinaci s jinými léčivými rostlinami se používá pro mnoho druhů onemocnění.

Afrodiziakum

Chuchuhuasi je proslulá také jako afrodiziakum a má mírné povzbuzující účinky, takže působí i proti únavě (domorodci pak mohou dlouho cestovat, potřebují-li přejít deštný prales).

Bolesti

Avšak hlavní využití této rostliny spočívá v odstraňování bolestí – při bolesti svalů, zad a menstruačních bolestí. Místní obyvatelstvo podává chuchuhuasi ve formě tyčinek, které si připraví z extraktu této rostliny a cukrové třtiny.

Artritida a revmatismus

Chuchuhuasi se běžně používá pro své účinky na projevy artritidy a revmatismu. Tato rostlina totiž uvolňuje svaly, a proto zmírňuje jejich bolesti. Extrakty rostliny vykazují analgetické vlastnosti a protizánětlivou aktivitu. Inhibují také produkci enzymu proteinové kinázy C, které se uvádí k potlačení zdravotních problémů, jako je právě artritida nebo revmatismus.

Respirační a trávicí problémy

Místní obyvatelstvo – ať už městské nebo přírodní – používá chuchuhuasi také při respiračních (dýchacích) a trávicích obtížích, jako je zánět průdušek, průjem, hemeroidy či nepravidelná a bolestivá menstruace. Chuchuhuasi ukazuje proti-průjmové účinky a je také používán pro žaludeční bolesti a nevolnost.

Nádory

Některé z látek v chuchuhuasi prokázaly aktivitu proti nádorům, a proto se odvar používá také jako tonikum imunitního systému. Zvyšuje schopnost imunitních buněk útočit na bakterie a další invazní organismy.

Historie

Chuchuhuasi pro své lékařské použití vzbudilo poprvé zájem vědecké komunity v 60. letech 20. století. V tomto období byly zdokumentovány silné imuno-stimulační vlastnosti extraktu z listů a z kůry chuchuhuasi. V 70. letech bylo oznámeno, že alkoholický extrakt z kůry této rostliny má protizánětlivé a analgetické účinky, které jsou vhodné pro artritické bolesti.

Dávkování

V různých domorodých kmenech si připravují různě silné odvary z chuchuhuasi a různými způsoby. Doporučené denní dávkování se proto může lehce lišit. Obecně se ale používá prášek připravený z této kůry, a to jak k přípravě čaje, tak také do smoothie. Dejte si 0,5 až 1 g denně.

Chemické složení

Chuchuhuasi obsahuje řadu přirozeně se vyskytujících látek, zejména dvě, které bojují proti nádorům – mayteine a maytansin. Kůra je bohatá na alkaloidy, třísloviny, triterpeny a seskviterpeny, které mohou být zodpovědné za léčbu artritidy. Mezi další látky bojující proti nádorům (zejména rakovina kůže) patří činidla tingenon a pristimeran. Proteinová kináza C se podílí na spoustě chronických degenerativních onemocnění, včetně rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění a artritidě.

Chuchuhuasi – závěrem

Je bezesporu, že nejen kůra této rostliny obsahuje koncentraci silných ochranných látek. Užívat ji můžete, pokud již některou z chorob odkazující na chuchuhuasi máte, nebo jí chcete předcházet. I když se dosud jedná o málo známou rostlinu, její popularita stále narůstá.