Odborný název je Geranium dielsianum. Patří do rodiny Geraniaceae, rodu Geranium. Běžně se ale rostlina nazývá také pasuchaca, pasochaca, pulipunche, andocushma. Z rostliny se využívají především nadzemní části, a to stonek, listy i květy.
PASUCHACA – POPIS
Jedná se o trvalou žláznatou rostlinu, která může dorůst do výšky až 35 cm. Listy mají tři záhyby. Květy jsou fialové a asi 1 cm dlouhé. Mají pět plátků, které vytváří svazky. Domovinou rostliny je jižní Amerika, státy jako je Peru – provincie Cajamarca, Chote, Piura a Ayabaca. A to všude v nadmořské výšce asi 3000 metrů. Zatím nebyly nalezeny žádné písemné památky, které by se o této rostlině zmiňovaly. Její účinky a použití byly po generace předávány pouze ústní formou. Až peruánský lékař Fernando Montesinos představit moderní společnosti tuto rostlinu a ta se dostala do povědomí ostatních.
PASUCHACA – ÚČINKY A CHEMICKÉ SLOŽENÍ
Mezinárodní sympozium, které se konalo v Limě v roce 2004, představilo hypoglykemické účinky této rostliny. Rostlina se řadí k fenolické frakci zastoupené především bioflavonoidy, které mají především antioxidační aktivitu. Inhibují volné radikály, díky čemuž se buňky snadněji zotavují. Byla také popsána expresivní FRS aktivita těchto látek.
Rostlina dále obsahuje esenciální olej berberin, který má bakteriostatickou a antifungální účinnost. Je možné ji proto využít proti průjmům, ale také při gynekologických problémech, které jsou způsobené mikroorganismy.
Kromě výše uvedených obsahuje rostlina také glykosidy, saponidiny, éterické oleje – geraniol a β-citonellal, chebulagic, dehydrodigalové a ethylbutanové kyseliny, tuky, vosky, mentol a jeho estery, menton, menthofuran, isomenthone, pulegon, caryophyllen, carvakrillacetate, spattilenon, limonen, pryskyřici, terpineol, terpeny, geraniol, cineol a linalol, třísloviny, vápník, fosfor, vitamin B1 a mnoho dalšího.
VELDEJŠÍ ÚČINKY
Problémy mohou nastat citlivějších lidí. Je to způsobeno hlavně látkou geraniol. Ten může vyvolat alergickou reakci. Dále by se měli mít na pozoru těhotné ženy. Rostlina totiž obsahuje pulegon, který by mohl způsobit potrat. Proto je konzumace zakázána pro ženy čekající potomka.
DÁVKOVÁNÍ
Domorodým obyvatelstvem byla rostlina využívána celá léta. Bylo to především tím, že má rostlina hypoglykemické účinky. K léčbě se užívají nadzemní části rostliny. Postačí 10 gramů rostliny, které se uvaří v jednom litru vody, až do doby, než se voda odpaří na ½. Dávkování je poté 1 dcl této směsi každé 2 hodiny. Z rostliny je možné připravit infúzi – 5-10 gramů rostliny je doplněno jedním litrem horké vody. Následně se nechá chvilku odstát.
TRADIČNÍ POUŽITÍ
Domorodé peruánské kmeny žijící v oblasti And – Punové, Cuzcové, Apurimacové, znali tuto rostlinu a užívali ji pro celkové čištění těla. Dále se s rostlinou léčily různé infekce dutin a dýchacích cest, kašel, žaludek, bolesti břicha, zažívací problémy, jako jsou koliky, nadýmání nebo retence.
Často pomáhala i s nepravidelností menstruace, dále jako antiseptikum a analgetikum. Možná je i kombinace s rostlinou šalvěj, a to proti nejrůznějším parazitům. Díky kombinaci s Baccharis lanceolata je možné léčit zlomeniny.
Domorodci znali recept, který se stal velmi populárním a užíval se pro celkové osvěžení organismu. Bylo potřeba smíchat pasuchaca s citronovou šťávou. V neposlední řadě je nutné zdůraznit, že rostlina se využívala i pro uskladňování plodin, jako například brambor. Bojovala tak se škůdci a ochraňovala uskladněné potraviny.
PASUCHACA
I v našich podmínkách je možné rostlinu sehnat. Samozřejmě v podobě čaje. Prodává se ve specializovaných prodejnách. Rostlina je vhodná pro posílení celkového zdraví lidského organismu. Sami ji můžete na sobě vyzkoušet.