Botanický název: tabebuia serratifolia

Běžné názvy: tahuari, tabebuia, tahuwari, lapacho, pau d´arco, tajy a další.

Používané části rostliny: dřevo a kůra.

Popis rostliny

Rostlina se vyskytuje po celém světě v deštných pralesích – zejména ve střední a jižní Americe, ačkoli může být sklizena také například na jižní Floridě. Existuje asi sto druhů tohoto velkého tropického stromu. Strom má široké zelené listy a může dorůstat výšky až 45 m, v průměru může mít až 1,8 m. Kvete velkými bílými květy, některé druhy mají květy zbarveny dofialova nebo dorůžova.

Zdravotní přínosy

  • Lék proti infekcím virového, bakteriálního a plísňového původu.
  • Stimulace imunitního systému.
  • Léčba malárie.
  • Nachlazení, rýma, chřipka.

Chemické složení

Tahuari obsahuje alkaloidy, quercetin, napthaquinones, antrachinony a flavonoidy.

Lapachol, jeden z naphthaquinones, je účinný jako lék proti malárii a některým typů nádorových buněk (podle studií provedených s laboratorními zvířaty).

Dřevo tahuari obsahuje také quercetin, u kterého se předpokládá, že stimuluje správnou funkci imunitního systému, čistí tělo a stimuluje produkci červených krvinek.

Tahuari nepatří mezi standardizované rostliny, takže existuje značná variace účinných látek nalezených v kůře i dřevu stromu.

Moderní použití

Tahuari se prodává jako léčivá bylina v práškové formě. Většina výzkumů byla provedena na dřevě, co se týká kůry, tak tady výzkumy stále ještě chybí.

Tato rostlina se považuje za analgetikum, antioxidant, prostředek proti parazitům, antimikrobiotikum, antivirotikum, za protizánětlivý, antibakteriální a antimykotický lék, a také jako projímadlo.

Možné jsou také jeho vlastnosti působící proti vzniku rakoviny (za to vděčí zejména svým antioxidačním vlastnostem, kdy rostlina na sebe váže volné škodlivé radikály v těle a odvádí je z těla ven).

Tradiční použití

Tahuari má za sebou dlouhou historii jako důležitý tradiční bylinný lék, který používali dávní Inkové a původní obyvatelstvo z jihoamerických deštných pralesů jako tonikum pro posílení těla a zlepšení celkového zdravotního stavu.

Tradiční lidoví léčitelé z Karibiku používají listy a kůru k léčbě ran, bolesti zad, bolesti zubů a uštknutí.

Domorodci tradičně používají tahuari jako lék na malárii, kolitidu, při dýchacích potížích, nachlazení, kašli, chřipce, horečce, rakovině, při infekčních onemocnění, zánětu předstojné žlázy, jako lék pohlavně přenosných chorob, vředů a vyrážek.

Tahuari se používá jako přírodní lék na vysoký krevní tlak, špatný krevní oběh a anémii, což z něj dělá lék k ochraně proti kardiovaskulárním onemocněním.

Mimo to je tahuari také přírodní prostředek k úlevě od bolesti, a používá se také jako léčba artritidy a revmatismu.

V bylinné medicíně Spojených států a Evropy se tato rostlina používá jako lék na lupénku, onemocnění jater, Hodgkinovu nemoc, osteomyelitidu, Parkinsonovu chorobu a alergie.

Tahuari je oblíbený bylinný lék na kvasinkové infekce nebo infekce typu candida (ženské mykózy). Odvar z byliny se v této souvislosti využívá k lokální léčbě mykózy nohou, nehtovým houbám a kožní plísně. Vařená kůra se používá jako obklad k léčbě kožních zánětů, mykóz, hemoroidů, ekzémů a ran.

Dávkování a způsob podání

Tobolky: 300 -500 mg třikrát denně.

Tinktura (1: 5): 0,5 – 1 ml (asi 1/8 – ¼ lžičky), dvakrát nebo třikrát za den.

Odvar: Povařte vysušenou kůru nebo dřevo po dobu minimálně 8 minut a pijte polovinu až jeden šálek 2-4 krát denně.

Nepřipravujeme jako infuzi či čaj (to znamená spaření kůry bez varu), jeho součásti se neuvolňují snadno do vody.

Tahuari je k dispozici také ve formě masti pro lokální aplikaci.

Možné vedlejší účinky

V doporučených dávkách jsou vedlejší účinky méně časté, ale mohou zahrnovat anémie, nevolnost, průjem a závratě. Velké množství byliny mohou být toxické a mohou produkovat některé potenciálně závažné nežádoucí účinky. Těhotné a kojící ženy nesmějí užívat tahuari, neměl by být podáván dětem. Může interagovat s antiagregačními a antikoagulačními léky, aspirinem nebo jinými léky na ředění krve, jako je warfarin (Coumadin) nebo klopidogrel (Plavix). Alergické reakce jsou také jednou z možností.