Běžné názvy: Tu si zi, Cuscuta, otáčka 
Latinský název: Cuscuata chinensis

Hlavní lékařské využití mají hlavně semínka této rostliny, z kterých se připravuje čaj. Tato rostlina byla dlouho považována za báječné mírné tonikum používané v čínské bylinné medicíně. Jak jeho název napovídá, je to parazitní rostlina, která přežívá jen tím, že absorbuje podstatu ze svého hostitele. Kokotice je vynikající tonikum pro ledviny, játra a slezinu, semena, samostatně nebo v kombinaci s jinými složkami, pomáhají při léčbě různých nemocí, zejména impotence, častého močení, bolesti spodní části zad, způsobené onemocněním ledvin, neplodnost, fetální podrážděnost a další.

Co je kokotice?

Kokotice je rostlina z čeledi Convolvulaceae. Mezi ostatní názvy této rostliny patří Cuscutae, vlasy čarodějnice, vlasy anděla, ďáblův prstýnek, otáčka, ďáblovy vlasy, ďáblovo střevo, Tu si zi a podobně. Když se používá jako léčivá bylina, sklízí se nadzemní část a suší se na podzim, kdy jsou plody zralé. A semena jsou tak sesbírány. V medicíně se používají syrové nebo vařené a rozmačkané.

Cuscuta chinessis je jednoletá parazitární bylina. Stonky jsou tenké, vinuté. Mají žlutou barvu, ale jsou bez listí. Květiny mají bílou barvu koruny, rostou ve tvaru zvonu. Doba kvetení je od července do září a čas plodů nastává od srpna do října. Hostitelem jsou luštěniny a jiné rostliny, které rostou v polích, pustinách a houštinách. V Číně se vyrábí v provincii Liaoning, Jilin, Hebei, Henan, Shandong, Shanxi, a Jiangsu.

Chemické složení

Díky svému chemickému složení vděčí rostlina svým zdravotním účinkům. Obsahuje quercetin, astragalin, hyperin a quercetin-3-O-p-D-galaktózu-7-O-β-glukosid. A plody kokotice také obsahují alkaloidy.

Moderní farmakologické účinky

  1. Jeho odvar může významně zvýšit frekvenci páření;
  2. tonikum pro ledviny, játra a slezinu;
  3. léčba nejrůznějších chorob – od neplodnosti, impotenci až po bolesti zad.

Tradiční čínské využití kokotice

V tradiční čínské medicíně se běžně používá při léčbě nemocí, jako je neplodnost a fetální podrážděnost. A v posledních letech byl učiněn značný pokrok na základě výzkumů této byliny. Nyní se pojďme podívat na jeho zdravotní přínosy podle výsledků vědeckého výzkumu a teorie tradiční čínské medicíny.

Účinek na plodnost

Experimenty ukázaly, že její flavonoidy mají účinky podobné estrogenu. Kromě toho se zdá, že mají ochrannou roli lidské spermie. To chrání rozmnožovací orgány samců, podporuje vývoj varlat a produkci testosteronu.

Účinek na kosti a chrupavky

Studie na zvířatech prokázaly, že kokotice může zlepšit hustotu kostí a podporuje hyalinní obnovu chrupavky. Dále tato rostlina podporuje proliferaci, zvyšuje aktivity alkalické fosfatázy a inhibuje přežívání osteoklastů.

Účinek na rakovinu

Experimentální studie zjistily, že rostlina má schopnost inhibovat některé nádorové buňky, a tak snižovat výskyt rakoviny.

Účinky na krevní tlak a hladinu cukru v krvi

Kokotice výrazně zlepšuje sníženou hladinu glukózy v krvi, zvyšuje tělesnou hmotnost a zvýšený obsah glykogenu. Vše naznačuje, že má antidiabetický účinek.

Účinky proti stárnutí a antioxidační působení

Studie na zvířatech prokázaly, že polysacharid kokotice může oddálit stárnutí a chránit mozkové tkáně.

Účinky na imunitu

Pokusy na zvířatech ukázaly, že správné množství kokotice může zvýšit činnosti brzlíku a imunitních orgánů sleziny a tím zvýšit fagocytózu peritoneální makrofágy, podporovat proliferaci slezinných lymfocytů a indukovat tvorbu interleukinu. Výsledkem je, že účinně podporuje imunitu.

Účinky na játra

Odvar kokotice vede ke zlepšení poškozené jaterní tkáně.

Účinky na oči

Kokotice může léčit šedý zákal. Ještě důležitější je, že nemá žádné nepříznivé účinky na růst a rozvoj.

Jiné účinky

Patří sem odolnost vůči mozkové ischémii, obohacení srdce krví, podpoření funkce ledvin, snižují vylučování moči a frekvenci močení atd.

Vedlejší účinky

Kokotice obsahuje vitamin A, karoten, bílkoviny a další živiny. Z pohledu tradiční čínské medicíny je bez vedlejších účinků na lidský organismus. Neměl by být používán u pacientů s ledvinovými potížemi, u mužů s přetrvávající erekcí penisu, u lidí, kteří mají tvrdou suchou stolici. Není vhodná ani pro těhotné ženy a pacientky s bohatým děložním krvácením.