I když možná neznáte rostlinu s názvem gotu kola, tato malá vytrvalá bylina z mokřadů v Asii může mít řadu pozoruhodných účinků na těle, když ji správně připravíte. Tato bylina je také známá pod svým vědeckým jménem, Centella asiatica, nebo více obyčejně jako centella. Gotu kola byla nejčastěji používána ve starověké Indii, Africe a Číně pro své silné léčivé vlastnosti.

Gotu Kola

Gotu kola roste v tropických oblastech ve vlhkém prostředí. Má malé bílé až růžové květy a listy ve tvaru půlměsíce. Tyto zvláštně tvarované listy jsou nejcennější částí rostliny a jsou nejčastěji používané v medicíně.

Léčebné užití

Nyní mnohé kultury v Asii a Africe používají listy gotu koly ve své kuchyni – například do polévek, salátů nebo nejrůznějších nápojů. Existuje ale mnohem hodnotnější použití. Stonky a listy gotu kola mohou být použity samostatně jako jednoduchý prostředek k léčení různých neduhů. Z listů se může připravit extrakt, což je vysoce koncentrovaná sloučenina obsahující všechny účinné látky v gotu kola. Takový extrakt pak může být použit do gelů, krémů, pilulek, mastí a čajů či jiné formy k léčbě od úzkostí až po srdeční onemocnění.

Složení

Unikátní a velmi důležitou složkou jsou triterpenoidní sloučeniny (také známé jako saponiny). Gotu kola je obsahuje ve velmi vysoké koncentraci. Tyto sloučeniny mají hned několik účinků na lidské zdraví, které budou popsány v následujícím odstavci.

Zdravotní účinky

Gotu kola má následující pozitivní účinky na zdraví člověka:

Hojení ran

Listy a stonky gotu kola se již dlouho používají při topickém ošetření pokožky. Saponiny a jiné organické sloučeniny nacházející se v rostlině stimulují proces hojení v místě rány. Tím, že stimulují tok krve do buněk a chrání proti infekcím, mohou urychlit proces hojení.

Zdravá kůže

Tento bod souvisí s předchozím. Saponiny jsou totiž také dobré pro zlepšení vzhledu pokožky. Mnoho kosmetických a farmaceutických společností gotu kolu používají pro jeho schopnost redukovat vzhled jizev, vrásek a jiných kazů. Pozoruhodná je zejména vlastnost zamezování zjizvené tkáně, a to i po úrazu či operaci. Velmi dobrá je antioxidační aktivita rostliny gotu koly, která snižuje příznaky stárnutí.

Rozpoznávací schopnosti

Gotu kola je spojená také se zvýšením kognitivních schopností. Hlavním vysvětlením tohoto je pozitivní vliv této rostliny na oběhový systém, čímž se více okysličuje mozek, který umožňuje následné zlepšení rozpoznávacích schopností. Také antioxidační účinky nesou za tuto funkci určitou zodpovědnost, protože stimulují nervové dráhy tím, že odstraní plak a volné radikály v mozku. Proto je gotu kola populární také u stárnoucího obyvatelstva – dokáže zpomalit účinky Alzheimerovy choroby a demence.

Trávicí systém

Tradiční medicína používá listy rostliny k léčbě silné bolesti v žaludku, které nyní spojujeme se žaludečními vředy. Tato léčba je stále považována za aktuální. Protizánětlivé a antioxidační vlastnosti listů mohou jasně ovlivnit komfort a zdraví střev a tlustého střeva.

Oběhový systém

Gotu kola hraje v oběhovém systému dvě důležité role, z nichž obě jsou přínosem pro naše tělo. Za prvé, extrakt z této rostliny posiluje stěny cév a kapilár, takže zabraňuje úniku krve a optimalizuje oběhový systém. Za druhé stimuluje tok krve, čímž zvyšuje okysličení různých částí těla a důležité orgánové systémy. Tím udržuje jejich funkce.

Úzkost

Přestože se přesné chemické působení stále zkoumá, existuje významný důkaz, že gotu kola má pozitivní vliv na otázky úzkosti pro širokou škálu pacientů. Výzkum ukázal, že se snížila četnost a závažnost úzkosti ve skupině pacientů, kteří trpěli nějakou formou obecně úzkostné poruchy.

Detoxikace organizmu

Gotu kola je již dlouho známa jako mírné diuretikum, a proto může stimulovat uvolňování přebytečných toxinů, soli, vody a dokonce i tuk z těla prostřednictvím močení. Tato zpráva pomáhá zmírnit napětí kladené na ledviny a obecně odstranit toxiny rychle, zatímco zvyšuje naši energii a udržuje tekutiny v normálním množství.

Krevní tlak

Studie zkoumaly gotu kolu a její účinky spojené s poklesem mnoha onemocnění, včetně městnavého srdečního selhání.  Jednou z pozitivních asociací s bylinou byl krevní tlak. Gotu kola zmírňuje napětí v tepnách a krevních cévách, je schopna regulovat krevní tlak a snížit napětí na kardiovaskulární systém. To prodlužuje „životní cyklus“ srdce a brání nemocem, jako je ateroskleróza, infarkt a mrtvice.

Nervové poruchy

Uklidňující účinky Gotu koly mohou snížit stres a stimulovat zdravý spánek. Tím mohou také uklidnit přímo nervový systém. Pro ty, kteří trpí poruchami, jako je epilepsie nebo předčasné stárnutí, může mít rostlina silný vliv na kvalitu života a na závažnost stavu, pokud ji postižená osoba pravidelně užívá.

Sexuální život

Dokonce existují i důkazy, které prokazují, že Gotu Kola byla v minulosti používána pro aktivní podporu v ložnici. Zvýšení libida je často vedlejším účinkem užívání i jiných bylinných extraktů a Gotu Kola není výjimkou. Kromě odstranění psychické únavy a zvýšení zásoby energie v těle, gotu kola může přinést zpět do vašeho vztahu i určitý oheň.

Varování

Pokud se u vás společně s užíváním gotu koly objeví nějaké žaludeční problémy či vyrážky, je nasnadě s užíváním přestat – pravděpodobně máte na tuto bylinu alergickou reakci. Dalším vedlejším účinkem může být ospalost.

Závěrečně slovo

Gotu kola je silná bylina, která může mít velký podíl na lidském zdraví. S pomocí této byliny můžete vyřešit nejrůznější neduhy – od kosmetických až po zdravotní problémy. Užívat ji můžete také jako prevenci. Nejvhodnější formou užívání jsou čaje a krémy.