Rodina: Anacardiaceae
Latinský název: Spondias mambin
Jiné názvy: acaiba, acaja, švestky prasat, agria, caja-mirim, hobus, hubo, tronador, jocote atd.
Pod názvem ubos se skrývá vysoký strom, který je známý zejména v Peru, kde roste. Nachází se na nejnižších úrovních vlhkého deštného stanoviště, a to v již zmíněném Peru, ale také v Brazílii, Venezuele, Kolumbii, v jižním Mexiku, Kostarice a také v západní Indii. Z tohoto stromu se pro lékařské účely používají snad všechny části – od kůry až po listy, plody i květy. Lékařské využití tohoto stromu je vhodné pro každého, kdo hledá přirozenou cestu k posílení celkového zdraví a pohody.
Název „ubos“
Ubos je peruánské slovo, které můžeme volně přeložit jako „švestky prasat“. Tento název je odvozen od toho, že pro divoká prasata a tapíry je ovoce z tohoto stromu příjemným zpestřením jídelníčku. Malé množství ovoce působí jako bezpečné projímadlo – nejen pro zvířata, ale také pro lidi.
Každá část rostliny – od kůry přes listy až po květ –nabízí zelený lék pro ty, kteří hledají přirozenou cestu k wellness.
O stromu ubos
Ubos roste do výšky až 20 metrů, takže je to opravdu velký strom. Najdeme ho na deštivém podloží. Strom produkuje malé bílé květiny, které jsou také lékařsky využívané. Z těchto květů se pak tvoří drobné zelené ovoce, které po dozrání dosahuje až zlatavě žluté barvy. A právě toto ovoce je velmi oblíbené jako pochoutka pro různé živočichy.
Využití této rostliny – léčebné účinky
Ubos se projevuje zejména svými antibakteriálními antivirovými vlastnostmi – zabíjí bakterie i viry v těle, čímž pomáhá zdravější funkci celého těla a jako prevence proti nejrůznějším chorobám (od chřipky až po různá závažnější onemocnění způsobená viry či bakteriemi).
Významné jsou také účinky na celkovou pohodu lidského těla – ubos snižuje pocity úzkosti a stresu, takže můžeme říci, že napomáhá celkovému pocitu pohody.
Kůra tohoto stromu obsahuje protizánětlivé a analgetické složky, proto ji původní obyvatelstvo v zemích, kde roste, využívalo k odstraňování bolestí – například při artritidě, revmatismu a kožních vyrážkách.
Ubos působí také při zažívacích obtížích – obsahuje látky (například deriváty kyseliny salicylové), které působí podobně jako aspirin. Z tohoto důvodu má ubos své využití také při typicky ženských problémech, jako jsou menstruační křeče a bolesti. Působí také jako regulátor menstruačního cyklu.
Vhodné použití tohoto stromu je také v oblasti střevních problémů. Ubos pomáhá při trávení, odstraňuje střevní hlísty a jiné parazity.
Ubos bojuje také proti virům typu kandida (různé mykózy – nohou, nehtů, gynekologické mykózy) a zastavuje různé křeče.
Doporučené dávkování
Na bolest se ubos používá ve formě tinktury (výtažek z tohoto stromu je zalit horkou vodou, ale nevaří se). Množství použitého ubosu se může lišit, proto dbejte na dávkování, které je uvedené na výrobku, který jste si koupili. I když se jedná o přírodní prostředek, předávkování může být velmi nebezpečné. Vyhněte se užívání v těhotenství, nebo pokud trpíte alergiemi na aspirin.
Chemické složení
Listy a kůra tohoto stromu obsahují třísloviny, saponiny, flavonoidy, steroly, chinony a antioxidační chemikálie. Listy dále obsahují několik derivátů kyseliny salicylové (v aspirinu je také druh kyseliny salicylové), což vysvětluje tradiční užívání listů pro různé typy bolesti. Kůra a listy obsahují také známou chemikálii, která je aktivní proti bolesti. Její jméno je karyofylen. Listy jsou rovněž významným zdrojem jiné chemické látky, která se označuje jako kyselina chlorogenová. Tato přírodní rostlinná chemikálie má antibakteriální, antivirové a protizánětlivé účinky.