Název dangšen (dang shen) neboli codonopsis pilosula není pro většinu Číňanů neznámý, protože tato surovina je součástí každodenních receptů v Číně. Používá se do polévek či dušených jídel a také jako tonikum pro vitalitu. Dalším takovým tonikem je i ženšen. Jaký je mezi těmito dvěma rozdíl? Jednoduše řečeno, dangšen má podobnou účinnost jako ženšen, ale o něco slabší. Pokud jde o cenu, je zase mnohem levnější. Z tohoto důvodu se mu říká „ženšen chudých“ a je široce používán jako alternativa ženšenu.

Co je codonopsis?

Conodopsis patří rodem do Campanulaceae. Existuje celkem asi 40 druhů codonopsisů, které jsou rozšířené po celém světě. Asi 39 druhů však lze nalézt v Číně. Kromě toho 21 z těchto druhů a 4 odrůdy mohou být použity jako lék. Týká se to především kořene codonopsis pilosula. A protože se tento druh nachází v Shangdangu v provincii Shanxi, říká se této rostlině dang shen (dangšen). Ačkoli je tato rostlina zmiňována společně s ženšenem, nepatří tyto dvě do stejné rodiny. Ženšen je rodem Araliaceae.

Dangšen – popis

Dangšen je vytrvalá bylina. Má mírně zakřivené válcové kořeny, v průměru mají asi 1 – 1,5 cm. Jejich barva je šedavě hnědá a má jakési vertikální a horizontální vrásky. Stonky se rozdělují ve více částí, jsou dlouhé a rozvětvené. Listy mají vejčitý tvar a jsou 0,5 – 2,5 cm velké. Květy rostou osaměle na štíhlých stopkách, mají zelený kalich a zvonovitou korunu. Rostlina kvete od srpna do září a sklízí se od září do října.

Chemické složení

Mezi hlavní chemické složky, které jsou zodpovědné za zdravotní přínosy dangšenu, patří: steroly, codonopsin, polysacharidy, codonolacton, alkaloidy, anorganické prvky, aminokyseliny, stopové prvky, a tak dále.

Zdravotní přínosy

Jak bylo uvedeno výše, dangšen se běžně používá díky své tonické povaze. V dnešní době jsou objevovány stále větší a větší zdravotní přínosy této rostliny. Může za to především vědecký pokrok. Moderní výzkum zjistil, že obsahuje řadu cukrů, fenoly, éterický olej, baicalein glukosinolát, saponiny a stopové alkaloidy, které mohou zlepšit imunitu, dilatace cév, snížení krevního tlaku, zlepšení mikrocirkulace, zlepšují funkci hematopoetickou atd. Kromě toho také zlepšuje leukopenie indukované chemoterapií a radioterapií.

Moderní farmakologické účinky

  1. Reguluje gastrointestinální motilitu, boj proti vředům a posiluje imunitu;
  2. Postihuje excitační a inhibiční nervové procesy;
  3. Dočasně snižuje krevní tlak u zvířat, ale zvyšuje krevní tlak na králících, kteří jsou na konci hemoragického šoku;
  4. Významně zvyšuje hladinu cukru v krvi u králíků. A vzestup hladiny glukózy v séru souvisí s obsaženým cukrem;
  5. Zvyšuje zvířecí erytrocyty, hemoglobin, a retikulocyty;
  6. Rovněž oddaluje stárnutí a bojuje proti anoxii a záření.

Dangšen jako bylina

Na základě teorie tradiční čínské medicíny je tato rostlina ve smyslu byliny sladká a neutrální ve vlastnostech. A to se týká meridiánů plic a sleziny. Mezi jeho hlavní funkce tak patří posílení sleziny a plic. Takže dangšen se hlavně používá při následujících stavech: dušnost a bušení srdce, snížení chuti k jídlu, řídká stolice, deficitní astma a kašel a diabetes. Doporučená denní dávka je od 9 do 30 gramů.

Syndrom nedostatku Qi sleziny a plic

Dangšen je dobrý jako tonikum u nedostatku Qi sleziny a plic a používá se pro příznaky vyvolané nedostatkem středního tepla energie, jako je únava v důsledku slabosti, ztráta chuti k jídlu a průjem. V tomto případě se obvykle spojuje s Fu Ling (Poria) a Bai Zhu (Atractylodes).

Podle způsobu vyvození plicního Qi nedostatku, jako je kašel, tichý hlas a dušnost, se obvykle dangšen páruje s Huang Qi (Astragalus Root) a Ge Jie (Gecko) k doplnění a obnovení plic pro zmírnění kašle a zastavení astma.

Dangšen funguje podobně jako ženšen ve prospěch sleziny a plic. Nicméně, jeho účinnost je trochu slabší. V důsledku toho se kořen Codonopsis běžně nahrazuje ženšenem.

Možné vedlejší účinky a kontraindikace

Codonopsis pilosula má poměrně nízkou toxicitu. Nicméně, bylo oznámeno, že předávkování (více než 60 g na jednu dávku) může způsobit prekordiální nepohodlí a nepravidelný puls. Kromě toho byl hlášen více než jeden případ otravy, kdy došlo k duševním poruchám a afázii.

Dangšen

Dangšen je bylina, která byla celá staletí používaná v tradiční čínské medicíně. Ta má jedno dobré pravidlo – lepší je prevence než léčba. Proto stojí se zamyslet nad tím, jestli užívat léčivé bylinky, až když to potřebujete, nebo jako prostředek k předcházení nejrůznějších chorob.