Wira wira je středně velká aromatická jednoletá bylina, která roste do výšky až 1,5 metru. Má malé bílé květy se žlutými centry a zoubkované zelené listy. Její původ je v tropických oblastech Jižní Ameriky (Argentina, Bolívie, Brazílie, Kolumbie, Ekvádor, Guyana, Paraguay, Peru, Uruguay a Venezuela). Často roste na porušených půdách, proto ji někteří považují za plevel.

Jiné názvy

S touto rostlinou se můžeme setkat pod různými názvy, například: Achyrocline candicans, Egletes viscosa, Gnaphalium candicans, G. Satureioides, macela, marcela, birabira, marcela-da-mata, hembra marcela, Juan blanco, macela-do-campo, marcela hembra, camomila-nacional, marcelita, mirabira, perpétua do mato suso, viravira, wira-wira, yatey-caa, yerba de chivo.

Lékařské použití

Drcené květy lze použít do polštáře pro lepší spaní.

V Brazílii je wira wira známá jako macela nebo marcela a již dlouhá léta se používá v tradiční medicíně. K lékařskému využití se používá celá rostlina nebo jen její květy pro přípravu čaje. Je to přírodní prostředek pro nervové koliky, epilepsii, nevolnost a žaludeční problémy.

Wira wira působí protizánětlivě, proti křečím, k regulaci menstruace, jako sedativum a analgetikum pro žaludeční poruchy, poruchy funkce jater, průjem či jako léčba úplavice.

Taktéž je možné tuto rostlinu použít při revmatismu, neuralgii, bolesti svalů či menstruačních bolestech a astmatu.

V Uruguayi a Argentině se celá rostlina používá také k léčbě cukrovky a impotence.

Wira wira působí také jako silný antioxidant – zvyšuje odtok žluči ze žlučníku, přispívá k ochraně proti poškození jater a ke snížení hladiny jaterních enzymů.

Dávkování

5 g sušené rostliny (buď celá, nebo její květy) se vyvaří v 1 litru vody pro léčbu žaludečních a nervových potíží, proti křečím či při poruše funkce jater.

20 g na litr vody se používá při problémech s astmatem či k regulaci menstruace.

Užívají se 2-3 šálky denně.

Chemické složení

Fytochemická analýza wira wira začala v polovině 80. let minulého století. Ukázala, že tato rostlina je bohatým zdrojem flavonoidů. Mnoho z jejích aktivních vlastností je závislých právě na těchto látkách. Další složkou jsou také terpeny, polysacharidy, kyselina kávová, cineol, flavony, galantin, pinen, pyron a spousta dalších užitečných látek.

Biologické aktivity a klinický výzkum

Wira wira se stala předmětem západního výzkumu a již mnoho let se výsledky některých těchto výzkumů využívají v bylinné medicíně. V testech na zvířatech bylo prokázáno, že bylina působí protizánětlivě, proti bolesti, a to vše bez vyvolání toxicity v organismu. To vysvětluje, proč wira wira působí proti tolika neduhům a tolika druhům bolesti.

Současné praktické využití

S takou spoustou aktivních biologických vlastností, které byly dosud zdokumentovány, je wira wira i nadále předmětem výzkumů. I tak je ale samotný čaj připravený z této rostliny stále vysoce účinný přírodní prostředek pro mnoho typů gastrointestinálních potíží – zejména tam, kde se vyskytují záněty a křeče. Mnoho odborníků v Jižní a Severní Americe používají wira wira pro léčbu tlustého střeva, Crohnovy choroby, kolitidy, syndromu dráždivého tračníku a jako obecnou zažívací podporu. V Jižní Americe je tato rostlina stále široce používána pro regulaci menstruačního cyklu.

Kontraindikace

  • Wira wira má hypoglykemické účinky, proto by si měli dát pozor lidé s hypoglykémií a diabetes. Ti by měli tuto rostlinu užívat pouze pod dohledem kvalifikovaného lékaře, který může sledovat hladinu glukózy v krvi.
  • Rostlina má dlouhodobou historii použití jako regulátor menstruace. Biologické účinky během těhotenství nebyly dosud prostudovány. Proto by se těhotné ženy měly zdržet užívání extraktu této rostliny.
  • Přírodní bylinné kapsle, čaje nebo tinktury wira wira mohou zesílit účinky jiných sedativ a barbiturátů. Při užívání jiných sedativ a léků proti bolesti proto podávejte wira wira s opatrností.

Wira wira

Wira wira je zázračná rostlina z Jižní Ameriky, kde byla léta používána jako lék na různé druhy bolestí. Její využití je v této oblasti velmi rozšířený a čím dál častěji je tato rostlina používána také u nás, v Evropě. Není divu – jedná se o přírodní lék odpomáhající od řady zdravotních problémů.