O bylině muňa muňa a jejím potenciálu toho není mnoho známé. Bylina je populární mezi místními obyvateli, kde roste. Vyskytuje se pouze v těchto částech světa: Peru, Bolívie a Argentina. V poslední době ale narůstá její oblíbenost i na jiných částech světa, a to zejména díky jejím přírodním antibiotickým vlastnostem. Místní obyvatelé používají tuto rostlinu k odpuzování škůdců a parazitů.

Co je Muňa muňa?

Muňa muňa je bylina s botanickým názvem Mintostachys setosa. K růstu potřebuje vlhké klima, a proto ji můžeme najít ve skalnatých a příkrých nadmořských výškách. Muňa muňa vypadá jako keř, a může dorůst do výšky až 1,5 m. Má bílé trubkovité květy a velmi aromatickou vůni. Svým vzhledem i chutí připomíná mátu. Bylina má vztyčené paralelní větve a malé vejčité listy, které jsou umístěny proti sobě.

Historie rostliny

Poprvé byla rostlina popsána v 17. století španělskými kronikáři, žijícími na území dnešního Peru. Tito kronikáři popisovali rostlinu jako velmi podobnou oreganu, ale s menšími listy světle zelené barvy. A zjistili také, že tato rostlina má všestranné využití, ať už jako lék, tak také užitková bylina v boji proti škůdcům či k ochraně jiných potravin před škůdci.

Použití byliny jihoamerickým obyvatelstvem

Původní obyvatelstvo jihoamerických domů používá tento keř k zametení podlahy, aby zabránili vniku škůdců, jako jsou například blechy. V některých částech Bolívie a Peru se muňa používá pro bezpečné uchování úrody před hmyzem. U brambor navíc zabraňuje také růstu hlíz. Mimo toto využití ale obyvatelstvo zná i léčivé vlastnosti této byliny: zažívací, antiseptické, analgetické, antibiotické, protizánětlivé, proti nadýmání, afrodiziakální, proti křečím a k odstranění hlenů.

Zdravotní přínosy

Jak už jsme naznačili, muňa muňa má spoustu léčivých vlastností. Nyní si uvedeme, jak tyto vlastnosti ovlivňují zdraví člověka.

Trávení

Čaj z této byliny je často používán k léčbě nejrůznějších onemocnění zažívacího systému. Muňa muňa pomáhá při léčbě žaludečních křečí, špatném trávení, kolikách a dokonce i při bakteriálním průjmu. Z rostliny se mimo čaje připravuje taktéž polévka proti zažívacím obtížím.

Dýchací systém

Muňa muňa se také používá pro snížení příznaků nachlazení a horečky, které souvisí s dýchacím systémem. Už staří Inkové používali čaj z této byliny k léčení svých respiračních problémů, včetně léčbě astma.

Kůže

Z byliny se vyrábí olej, který je protizánětlivé povahy. Používá se zevně k léčbě kožních onemocnění, jako je revmatismus, rány, modřiny, kožní plísně, vředy, vyrážky apod.

Ostatní přínosy

Bylina se používá také k regulaci menstruace a ke snížení nervového třesu. Používá se také pro zlepšení vidění a při léčbě infekcí jater.

Užívání

Bylinu muňa muňa můžete užívat v několika formách, její extrakt se podává například ve formě transfuzí. Nejjednodušším užíváním je ale čaj. Příprava je velmi snadná a rychlá.

Příprava čaje

Smíchejte 5 g extraktu z této rostliny v půl litru horké vody. Nechte 5 minut odstát a takto připravený čaj můžete vypít. S užíváním tohoto čaje nejsou spojovány žádné vedlejší účinky. Ve velkém se muňa muňa sklízí hlavně v Argentině, kde je častokrát také přísadou do polévek. V případě léčivých přípravků se používají pouze listy a stonky bylin. Extrakt se získá procesem destilace vodní parou.

Závěrem

Bylina Muňa muňa má mnohé využití a zdravotní přínosy, které nově oceňují také jiné, než původní obyvatelstvo z domoviny této byliny. Její chuť a vůně je jedinečná, její zdravotní přínosy jsou závratné. Častokrát se používá pro vylepšení účinku také s rostlinou se jménem vilcacora. Muňa muňa je přirozeným lékem na všechny obvyklé zdravotní potíže.