Hlubiny andských tropických pralesů ukrývají mnohá tajemství. Řada z nich na své odhalení teprve čeká, jiná však jsou již po staletí známa místním domorodým obyvatelům. Právě ty se v poslední době dostávají do povědomí Evropanů. Během posledních dvaceti let jsme tak objevili například doslova zázračné účinky stromu lapacho, přezdívaného zcela po zásluze Strom života. Užívá se již po tisíciletí jako směs pro přípravu nálevu a pomalu se zabydluje i v českých čajových konvicích. Zdrojem tohoto materiálu je načervenalá směs seškrabaná z vnitřní strany kůry. Již od pradávna, ještě dlouho před příchodem prvních kolonizátorů, po ní Inkové sahali vždy, když je začínalo trápit nachlazení. I dnes šálek čerstvého lapacha – tento tradiční léčebný prostředek – který fungoval již před staletími, představuje ideální volbu proti zdravotním obtížím.

Tropické pralesy Latinské Ameriky evidentně ještě neřekly poslední slovo a stále nás mají čím překvapit. Lapacho, rostoucí divoce v Brazílii, Argentině nebo Bolívii, se do Evropy dostalo až po tisíciletích běžného užívání ve své domovině. Zde nacházelo uplatnění v boji proti dlouhé škále chorob zahrnujících kromě chřipky třeba malárii nebo rakovinu.

Na pultech západních prodejců s čajem se však lapacho stabilně usídlilo teprve v průběhu devadesátých let. A to i přesto, že rozsah jeho příznivých zdravotních účinků je mimořádně široký a v rostlinné říši dost možná dokonce ani nemá obdoby. Pojďme se proto podívat alespoň na ty nejčastěji zmiňované.

Účinky na naše zdraví

Nápoj, který se připravuje na způsob čaje z drcené kůry pouze ze dvou druhů lapacha, je v prvé řadě vynikajícím přírodním prostředkem pro posílení imunity a celkové vitality lidského organismu. Přijde vhod, zvláště pokud máte před sebou nějaké stresující období, nebo před příchodem ročního období, během něhož jsme více vystaveni hrozbám nejrůznějších infekcí z okolí.   

Lapacho je vynikající preventivní prostředek, stejně dobře však funguje i po propuknutí nemoci. Je skutečným lékem na celou řadu neduhů a zdravotních obtíží, kdy dokáže spolehlivě nahradit jindy nezbytné užívání chemických medikamentů. Ty by vždy měly představovat až druhou volbu po přírodních prostředcích.

Lapacho disponuje zvláště silnou schopností potlačovat vnitřní i vnější záněty, jedná se totiž o silné přírodní antibiotikum. Dobře poslouží při chřipce, nachlazení, ale třeba i při chronickém zánětu nosních dutin.

Velice často se lapacho doporučuje také jako prostředek detoxikace organismu: dokáže totiž vyplavovat nejen odpadní látky, ale nebezpečné těžké kovy. Právě díky této čistící schopnosti je lapacho hojně využíváno pacienty po ukončení chemoterapie.

Léčba rakoviny je vůbec nesmírně slibnou oblastí a na tomto poli probíhá celá řada vědeckých studií. Nápoj připravovaný ze „Stromu života“ se v této souvislosti užívá už od šedesátých let minulého století, kdy brazilští lékaři zaznamenali první úspěchy při podávání lapacha nemocným rakovinou.

S lapachem se pravděpodobně nejčastěji setkáváme ve formě odvaru, který je možné pít teplý i studený, a po libosti jej dochucovat. Ovšem nejde o jedinou formu, v níž je dostupný. Současnosti je na trhu také celá řada tobolek, krémů nebo sprejů s výražky z lapacha. Nápoj připravený na způsob čaje je nicméně považován za nejúčinnější.