Vědecký název: Uncaria tomentosa a Uncaria guianensis, čeleď: Rubiaceae.

Běžné názvy: Kočičí dráp, řemdihák plstnatý.

Navzdory několika údajným účinkům chybí kontrolované klinické studie. Vilcacora neboli kočičí dráp má protizánětlivé, protirakovinné a imunostimulační vlastnosti. Tyto vlastnosti byly většinou prokázány z omezených studií na zvířatech. Užívání této rostliny (například ve formě čaje) byste neměli před a po chirurgickém zákroku, či pokud jste uživateli imunosupresivní terapie. Ani děti by z důvodu nedostatku údajů neměli kočičí dráp užívat.

Co je vilcacora – kočičí dráp?

Kočičí dráp je druhem tropické révy z mořenové rodiny. Jméno popisuje malé, zakřivené trny na stopkách. Vyskytuje se především v tropických oblastech jihovýchodní Asie, na asijském kontinentu obecně a v jižní Americe. Existuje 34 druhů této rostliny. Lékařské druhy U. tomentosa a U. guianensis se vyskytují v jižní Americe. Jsou to liány, které rostou v délce až 305 m a mají několik centimetrů v průměru.

Vilcacora – druhy kočičího drápu

U. guianensis jsou v jižní Americe shromažďovány zejména pro evropský trh, zatímco na americký trh je preferován spíše U. tomentosa. Jeden z asijských druhů vilcacory známý jako Gambir je široce používaný jako opalovací přípravek, ale má za sebou také dlouhou historii léčebného použití (zejména proti průjmu).

Dávkování

Typická dávka je jeden gram dvakrát až třikrát denně, přičemž je doporučeno 20 – 30 mg extraktu této kůry. U citlivých jedinců nebo při větším než doporučeném dávkování mohou vzniknout nežádoucí účinky, jako jsou potíže s trávením (průjem, bolesti v oblasti žaludku apod.), renální účinky, neuropatie a zvýšené riziko krvácení při antikoagulační terapii.

Historie

Vilcacora má za sebou dlouholeté lidové použití v jižní Americe, kde se používal k hojení ran a k léčbě artritidy, žaludečních vředů, střevních potíží a některých kožních onemocnění a nádorů. K lékařským účelům se používá vnitřní kůra révy nebo kořen. V Peru se vařený odvar z této rostliny používá jako protizánětlivý, protirevmatický a také antikoncepční prostředek, jakož i pro léčení žaludečních vředů a nádorů, kapavky, úplavice a rakoviny močového traktu u žen.

Distribuce

Zvýšená poptávka po kočičím drápu byla v Evropě způsobena díky jeho klinickému použití v léčbě AIDS. Poptávka ve Spojených státech vychází z jeho domnělého použití ve formě čaje při léčbě divertikulitidy, hemeroidů, peptických vředů, kolitidy, gastritidy ad. Neexistují však žádné vědecky podpořené studie o těchto léčebných přínosech.

Chemické složení

O chemickém složení rostliny jménem vilcacora existuje mnoho zpráv. V tomto druhu bylo nalezeno více než 150 chemických sloučenin, z nichž přibližně 50 jsou připsány U. tomentose. Mezi společné klíčové sloučeniny patří především indol, flavonoidy, terpenoidy a alkaloidy.

Použití a farmakologie

Kočičí dráp (vilcacora) je jednou z nejlepších antivirových bylin k posílení imunitního systému a v boji proti infekci. Tato výkonná bylina je nejen protivirová – má také protizánětlivé a antioxidační účinky. Proto je používána jako přírodní lék na artritidu, alergie, astma, diabetes, chronický únavový syndrom, rakovinu, virové infekce, vředy, hemoroidy a další.

Protizánětlivé účinky

Kočičí dráp je účinným inhibitorem produkce protizánětlivých látek, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky. Tato dřevěná réva z amazonského deštného pralesa může pomoci proti mnoha vážným zdravotním problémům tím, že pomáhá odstraňovat volné radikály, které způsobují poškození buněk. Volné radikály přispívají k řadě onemocnění a jsou hlavní příčinou vzniku srdečních chorob a rakoviny.

Rakovina

Experimentální studie prokázaly antimitotickou aktivitu extraktů kočičího drápu. Vilcacora tedy dokáže bojovat proti vzniku některých druhů rakovin: leukémie, lymfom plic, děložní čípek, karcinom tlustého střeva, rakovina prsu a další. Ochranný účinek byl prokázán také proti poškození buněk kůže v rámci ultrafialového záření.

Antimikrobiální aktivita

Jedná se zejména o antivirovou aktivitu proti virům stomatitidy, a také na lidské orální patogeny. Chybí ale klinické studie, které by tuto aktivitu potvrzovaly.

Kardiovaskulární zdraví

Vilcacora působí také proti hypotenzi a jako diuretikum, čímž chrání zdraví srdce. Bylo také prokázáno že vilcacora inhibuje agregaci krevních destiček a formuje krevní sraženiny. To znamená, že kočičí dráp může být užitečný také při odvracení infarktu a mozkových příhod.

Epilepsie a Alzheimerova choroba

Ačkoli je mechanismus účinků nejasný, vilcacora zlepšuje poruchy kognitivních procesů. Proto je možné zlepšit projevy některých chorob, jako je epilepsie nebo Alzheimerova choroba.

Imunita

Studie ukazují, že vilcacora může stimulovat imunitní systém, rozšiřuje cévy, působí jako diuretikum a relaxuje hladké svalstvo (například ve střevech).

Artritida

Několikanásobné studie prokázaly, že vilcacora přirozeně zlepšuje osteoartrózu a symptomy revmatoidní artritidy. Výzkumníci zjistili, že při podání kočičího drápu se bolest spojená s artritidou výrazně snížila.

Oprava DNA

Ve vodě rozpustné extrakty kočičího drápu mohou zvýšit reparace DNA, mitogenní odezvu a obnovu leukocytů po poškození DNA chemoterapií. Chemoterapie je běžnou konvenční léčbou rakoviny s mnoha negativními vedlejšími účinky, včetně poškození DNA zdravých buněk.

Léčba HIV

Někteří lidé s vážnými virovými infekcemi, jako je HIV, používají kočičí dráp jako doplněk stravy. Studie z roku 2011 ukázala, že přírodní prostředky, jako je kočičí dráp, mohou mít potenciálně významné reakce s antiretrovirotiky, běžně používanými ke zpomalení progrese HIV. Dokud ale nebude proveden výraznější lidský výzkum, nezdá se jako dobrý nápad používat kočičí dráp současně s jinými léky, protože může docházet k nežádoucím interakcím.

Opary

Zdá se, že vilcacora má také pozitivní účinky, pokud jde o herpes (opary). Herpes virus může být uvnitř imunitního systému člověka celý život, pravidelně způsobuje puchýře, které se mohou proměnit v otevřené opary či vředy.

Jak používat kočičí dráp

Nejjednodušším způsobem je užívání kočičího drápu jako doplňku stravy. Můžete ho koupit jako tekutý extrakt nebo ve formě kapslí, tabletek či čaje.

Závěrem…

I když nemáte zdravotní problémy kolidující s využitím kočičího drápu, může se pro vás tento rostlinný výtažek stát partnerem v prevenci nejrůznějších chorob. Od těch méně závažných (opary, poruchy imunitního systému apod.) až po ty velmi vážné (rakovina, artritida, zdraví srdce atd.). Vilcacora je používána tradičně již po staletí pro různé druhy nemocí až do dneška. Možná může pomoci také vám.