Vědecký název: Eleutherococcus senticosus, rod: Araliaceae.

Běžné názvy: sibiřský ženšen, ďáblův keř/kořen, shigoka, eleutero, divoký pepř, všehojivec štětinatý.

Použití při léčbě

Sibiřský ženšen je podobný běžnému ženšenu, co se týká jeho vlastností a údajných účinků. Avšak dokumentace o něm je omezená. Extrakt z kořene bývá používán pro širokou škálu léčebných vlastností a říká se, že má adaptogenní účinek. Vykazuje kardiovaskulární účinky, dále má vlastnosti zlepšovat náladu a zvyšovat energii.

Dávkování

Sibiřský ženšen se používá ve formě prášku ze sušeného kořene. Ve studiích byly použity dávky práškového kořene 1 až 4 g na den. Ale pozor: sibiřský ženšen ve formě extraktů jsou doporučeny na méně než 1 g / den. U starších pacientů a u dětí byly provedeny jen omezené studie.

Kontraindikace

V tomto ohledu informace chybí. Pacienti, kteří mají nebezpečný stav, například jsou horečnatí, nebo mají nestabilní kardiovaskulární nebo diabetické podmínky, by sibiřský ženšen neměly používat. Informace týkající se bezpečnosti a účinnosti během těhotenství a kojení také chybí. Nicméně, z důvodu potenciálního vlivu na rozvoj embrya, zvažte užívání sibiřského ženšenu během těhotenství.

Botanika

Sibiřský ženšen patří do stejné rodiny (Araliceae) jako Panax ginseng. Zeměpisné rozložení těchto dvou bylin se také shoduje – rostou v lesích listnatých stromů, včetně smrku a cedru. Nachází se v nadmořských výškách až do 800 m nebo i více. Rostlina je keř, který obvykle roste do výšky 2 až 3 m nebo méně často, 5 až 7 m. Má šedou nebo šedavě hnědou kůru, četné tenké trny a dlouhé listy.

Sibiřský ženšen má vlastní samčí a samičí rostliny. Mužské rostliny produkují fialové květy, zatímco samičí rostliny mají žluté květy; plody jsou černé, oválné bobule. V bylinné medicíně se nejčastěji používá kořen rostliny, avšak i listy a plody mají také farmakologicky aktivní metabolity. Vzhledem k tomu, že roste hojně v oblastech, jako je Rusko a Čína, stal se sibiřský ženšen populární náhražkou tradičního čínského ženšenu.

Historie

Sibiřský ženšen byl používán a studován zejména v Rusku. V Číně a širší Asii se používá jako součást zdravé výživy, tonikum a sedativum. V tradiční korejské lidové medicíně jako tonikum a adaptogen.

Stejně jako se používá čínský ženšen, tak i kořenové výtažky sibiřského ženšenu byly propagovány jako „adaptogeny“, které pomáhají tělu reagovat na vnější (například v oblasti životního prostředí) a vnitřní (např. choroby) stres. Extrakt rostliny se tradičně používá k normalizaci vysokého nebo nízkého krevního tlaku, stimuluje imunitní systém a zvyšuje pracovní kapacitu. Mezi další účinky patří zvýšení úrovně tělesné energie, ochrana před kinetózou a proti toxinům, snížení nádorů a kontrola aterosklerózy.

Použití a farmakologie

Kardiovaskulární zdraví

I když to není jasně prokázáno, sibiřský ženšen vyvíjí vaskulární relaxaci.

Údaje týkající se zvířat

Velké množství sibiřského ženšenu vede k náhlému zastavení kontrakcí myokardu u laboratorních potkanů se zvýšenými hladinami intracelulárního vápníku.

Klinická data

Ve studii, která se zabývala účinky sibiřského ženšenu u hypotenzních dětí ve věku 7 až 10 let, zlepšil extrakt sibiřského ženšenu subjektivní příznaky, zvýšený systolický a diastolický krevní tlak a zvýšený celkový periferní odpor. V jiné studii u hypertenzních starších pacientů, nebyl zaznamenán žádný účinek na krevní tlak.

Ostatní hlášené kardiovaskulární akce zahrnují účinky na infarkt myokardu, maligní arytmii a myokarditidu.

Chronická únava/psychický stres

V přehledu starších studiích, byl pozorován trend ke zlepšení výkonnosti v duševních úkolech.

Klinická data

Studie, zkoumající účinek sibiřského ženšenu v množství 2 g/den u dospělých s chronickou idiopatickou únavou, ukázaly zlepšení po 1 měsíci, ale tento účinek nebyl udržen.

Fyzická zátěž/vytrvalost

Sibiřský ženšen je nazýván bylinou ruských sportovců. Existují ale i důkazy a negativní údaje týkající se výsledných proměnných, jako je spotřeba kyslíku, respirační výměna, srdeční frekvence a glukóza v plazmě. Dávkování v těchto studiích bylo až 4 g/den.

Cukrovka

V malé studii na zdravých, nediabetických dospělých, byly po podání sibiřského ženšenu zvýšeny hladiny glukózy, což naznačuje, že je třeba opatrnosti při podávání přípravku diabetikům.

Sibiřský ženšen

Sibiřský ženšen je rostlina, která je často přirovnávána k čínskému ženšenu. Má i podobné účinky, ačkoli klinické studie v některých oblastech stále chybí. Často se používá jako povzbuzovač nálady a také energie. V rámci této vlastnosti je hojně používán i u ruských sportovců.