Pod názvem Cuti Cuti se skrývá rostlina, která patří k druhům kapradiny. Volně roste na východních svazích And, kde se divoce rozrůstá v pralese. Tato rostlina má ráda vlhko, a proto ji můžeme najít zejména v blízkosti vodopádů. Cuti cuti mají svůj charakteristický silný zápach. My ji používáme pro její blahodárné účinky na lidské zdraví v sušené podobě – ve formě krátkých, tenkých větví s květinami v jednotné hnědé barvě.

Cuti cuti – popis rostliny

Latinský název této rostliny je Asplenium Iunulatum Sw., ale známá je také pod názvy kutu kutu, cuti, raqui-raqui, sano-sano, kumu-kumu a další. K lékařským účelům se používají nadzemní části rostliny – tedy listy. Cuti cuti je malá vytrvalá kapradina, která roste na stinných a vlhkých místech deštného lesa. Koncové chomáčovité listy dělají z rostliny, navzdory tomu, že jednotlivé stélky jsou rozděleny, malý keř. Jednoduché zpeřené listy tvoří růžici, stonky jsou tmavě zelené (na spodní straně hnědé). Listy dosahují délky 3-5 cm a jsou mírně vějířovité s ozubenými hranami.

Zařazení Cuti cuti

V současné době je rostlina blíže zkoumána a určena, zejména co se taxonomického obsahu týká – který ale není dosud jednoznačný. Asplenium je zařazeno do čeledi Aspleniaceae, což odpovídá klasifikaci podle molekulárních údajů vývojové linie dryopteris. Avšak jiná studie u rostliny zmiňuje synonymum Notholaena lunulata a řadí ji do skupiny rodiny Adianthaceae nebo Pteridaceae – podle molekulárních dat pak k evoluční linii pteridal.

Složení

 Jiné výzkumy se taktéž týkají obsažených látek. Byla prokázána přítomnost třísloviny a mucinů. Farmakodynamické botanické prameny uvádějí přítomnost flavonoidů, aminokyselin, derivátů kyseliny kumarinové, xantanové ad. Vzácné etnolékařské prameny uvádějí použití A.lunulatum jako expektorans (podpora vykašlávání), jako lék na zmírnění hladiny cukru v krvi a na podporu pravidelného metabolismu. Tímto způsobem je cuti cuti využívána přirozenými společenstvy v Kolumbii, Ekvádoru, Venezuele a Bolívii.

Cuti cuti ve světě

Anglická databáze se odkazuje na kosmopolitní šíření tohoto druhu na celém světě pod různými synonymickými specifickými a druhovými názvy. Za zmínku stojí citace řeckého léčitele (Dioscoridos), který ve svém pojednání De Materia Medica (40-90 n.l.) uvádí použití A.lunulatum jako léku na onemocnění hrudníku (plicní, bronchiální). Horní část listů kapradí se dnes používá pro přípravu sirupu, který je velmi populární proti kataru dýchacích cest.

Použití

Díky přítomnosti biologicky aktivních látek, jako jsou stilbeny, flavonoidy (akacetin), aminokyseliny, non-protein, deriváty kyseliny kumarové, naftochinonu, tříslovin a hlenu, je této rostlině přičítán účinek vedoucí ke snížení hladiny cukru v krvi, k regeneraci slinivky břišní buňky. Mimo to má také protizánětlivé, vykašlávací a antioxidační vlastnosti.

Cuti Cuti ve formě odvaru má vlastnosti, kterými se řídí regenerace pankreatických buněk. Z tohoto důvodu, se rostlina používá jako podpora při léčbě diabetu – zejména typu 2 – a při léčbě chronického zánětu slinivky břišní, včetně rakoviny slinivky břišní.

Upravuje menstruační cyklus u žen, podporuje látkovou výměnu, má antioxidační a čistící vlastnosti. Hlen obsažený v rostlině má k dispozici účinné vlastnosti vykašlávání (také v případě chronického kašle). Má také antipyretické účinky.

Účinky

Pokud shrneme výše zmíněné, můžeme uvést následující zdravotní přínosy cuti cuti:

  • snížení hladiny cukru v krvi a diabetes (obzvláště 2. typu),
  • dysfunkce slinivky břišní (zánět, chronická onemocnění slinivky, rakovina),
  • poruchy látkové výměny,
  • nadváha,
  • nepravidelná menstruace,
  • onemocnění dýchacích cest, kašel a chronický kašel,
  • nachlazení a chřipka,
  • léčba malárie.

Dávkování

10 gramů rostliny se vaří v jednom litru vody po dobu 20 minut. Je vhodné nechat směs přes noc odstát a poté užívat po šálku třikrát denně. Sušená bylina se připravuje tak, že dvě lžíce vaříte v 500 ml vody pět minut. Poté necháme přikryté přes noc. Pije se nalačno 2-3 x denně – nalačno.

Cuti cuti

Rostlina cuti cuti má díky svým zdravotním přínosům dlouholetou tradici v používání u jihoamerických obyvatel. V poslední době se její použití rozšířilo také do moderních kultur po celém světě. Užívají ho lidé s chronickými potížemi slinivky, ale také při menstruačních obtížích a na onemocnění dýchacích cest. Používat ji můžete také jako prevenci ke zmíněným problémům.